سبک زندگی فامیلا


 اغلب ما وقتي به صورت‌مان در آينه نگاه مي‌کنيم از آن هاله سياه به دور چشم‌هاي‌مان ناراحت و عصباني مي‌شويم. هاله‌اي که نمي‌دانيم چرا و از کجا آمده و چگونه قرار است از دستش خلاصي پيدا کنيم. از دکتر الهام ابوسعيدي، متخصص پوست، مو و زيبايي درباره اين عارضه پرسيديم. او تيرگي دور چشم را حاصل 7 علت شايع دانست و آن‌ها را اين طور دسته بندي کرد:

1)آلرژي‌ها، درماتيت آتوپيک(اگزما) و انواع درماتيت‌هاي تماسي
2) خستگي و کم‌خوابي
3) انواع ارثي که در افراد يک خانواده مشاهده مي‌شود.
4) اختلالات پيگمانتاسيون که به‌خصوص در نژاد آسيايي بيشتر مشاهده مي‌شود.
5)تماس زياد با نور آفتاب که پوست را مستعد ساختن بيشتر ملانين مي‌کند و موجب تيره‌تر شدن پوست در منطقه مي‌شود.
6)نازک شدن پوست و از دست دادن چربي و کلاژن پوست که با افزايش سن ديده مي‌شود و موجب مي شود تا رنگ آبي عروق خوني از وراي پوست ديده شود.
7) و گاهي آنچه به صورت تيرگي دور چشم ديده مي‌شود، سايه‌اي است از پف پلک يا گودي زير چشم.

دکتر ابوسعيدي با بيان اينکه مهم‌ترين عامل در درمان تيرگي دور چشم، تشخيص علت آن است، گفت: «تيرگي دور چشم در هر سني و در هر دو جنس ديده مي‌شود. مصرف سيگار و کافئين به ميزان زياد هم در مواردي از علل تيرگي دور چشم مطرح شده است.»
اين متخصص پوست درباره روش‌هاي درمان متناسب با هر يک از علت‌هاي ذکر شده نيز توضيح داد: «درمان در مواردي که آلرژي عامل تيرگي دور چشم باشد حتماً با مواردي که گودي يا پف دور چشم عامل آن شناخته شود، متفاوت خواهد بود. در موارد آلرژي و درماتيت آتوپيک نيز، درمان با از بين بردن اگزماست که معمولاً با کرم‌هاي موضعي و آنتي‌هيستامين خوراکي قابل انجام است. رفع کم‌خوابي به بهبود تيرگي دور چشم کمک فراواني خواهد کرد. در موارد ملايم ارثي، مي‌توان از کرم‌هاي دور چشم حاوي کافئين که گردش خون ناحيه را بهتر کند، بهره برد. استفاده از کرم‌هاي ضد آفتاب مناسب براي دور چشم و عينک آفتابي نيز حتماً توصيه مي‌شود. در مواردي که تيرگي دور چشم به خاطر از دست دادن بافت کلاژن و چربي زير جلد باشد، مي‌توان از ليزرهاي Resurfacing يا Peel شيميايي براي تحريک سنتز کلاژن استفاده کرد. در صورتي که گودي زير چشم وجود داشته باشد مي‌توان از تزريق فيلرهاي اسيد هيالورونيک براي ترميم نسج از دست رفته استفاده کرد و از طرفي اين مواد بين پوست و شبکه عروقي زير آن فاصله‌اي ايجاد مي‌کنند تا تيرگي عروق از وراي پوست که موجب افزايش نماي تيرگي مي‌شود، ديده نشود. اين مواد ظرف مدت چند ماه توسط بدن جذب مي‌شوند و نياز به تکرار خواهند داشت. در مواردي که از دست رفتن بافت چربي زير جلد زياد باشد مي‌توان تزريق چربي را نيز براي اصلاح تيرگي و گودگي دور چشم مدنظر داشت. و در نهايت از پوشاننده‌ها نيز براي پوشاندن موقت تيرگي دور چشم مي‌توان بهره جست.»
دکتر الهام ابوسعيدي، متخصص پوست، مو و زيبايي در نهايت به اقدامات اوليه براي از بين بردن تيرگي دور چشم اشاره کرد و گفت: «گاهي تيرگي دور چشم، خفيف يا موقت و گذرا است. در اين موارد رعايت نکاتي به بهبود تيرگي کمک خواهد کرد. استراحت کافي در طول شب و مصرف مايعات در طول روز، کمپرس سرد، استفاده از ضد آفتاب دور چشم و عينک آفتابي، بالاتر گذاشتن سر در هنگام خواب که درناژ مايع در اطراف چشم کمتر مي‌شود و قطع ماليدن دور چشم مي‌تواند در اينگونه موارد موثر باشد. ماليدن دور چشم در بدتر کردن تيرگي موثر است لذا پوشاننده‌هايي که به طور موقت استفاده مي‌شوند، پاک کردن آن‌ها بايد در نهايت ملايمت و با کمترين مالش انجام شود تا باعث بدتر شدن تيرگي دور چشم نشود.»

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت