سبک زندگی فامیلاشايد تصور اينكه ماشين لباس‌شويي باعث بروز بيماري‌هاي آلرژيك يا پوستي شود، براي‌تان دشوار باشد. اما حقيقت اين است كه برخي ميكروب‌ها و قارچ‌هايي كه در اثر استفاده ي نادرست از ماشين لباس‌شويي، درون آن توليد و تكثير مي‌شوند، قادرند سلامت ما را به خطر بيندازند.

اين مطلب، نگاهي مي‌اندازد به 8 خطاي شايع هنگام استفاده از ماشين لباس‌شويي كه ممكن است هر كدام از ما مرتكب شويم و سلامت‌مان را به دست‌ خودمان تهديد كنيم.

1- شستن لباس زير با ماشين لباس‌شويي

به گفته دكتر چارلز جبرا، استاد ميكروبيولوژي دانشگاه آريزونا، لباس‌هاي زير يكي از اصلي‌ترين منابع انتشار ميكروب در فضاهاي بسته و مرطوب‌ هستند. به همين دليل بهتر است كه هنگام شستشو با ساير لباس‌ها، درون يك محفظه قرار نگيرند.

از طرف ديگر، ممكن است آلودگي لباس هاي ديگر به لباس زير سرايت كند و موجب تحريك پوستي، يا حتي عفونت دستگاه تناسلي شود.

به عقيده دكتر جبرا، لباس‌هاي زير بايد با آب كاملا داغ و مواد شوينده شسته شوند و براي خشك شدن زير نور مستقيم آفتاب قرار گيرند. او همچنين براي پيشگيري از ماندگاري ميكروب‌ها در ماشين‌ لباس‌شويي توصيه كرد كه پس از هر سه يا چهار بار استفاده، يك دور آن را به صورت خالي و با ريختن مواد ضدعفوني‌كننده ، روشن كنيد.

2- شستن ملحفه‌ها با آب ولرم

خيلي‌ها براي حفظ رنگ يا ديرتر كهنه شدن روتختي، روبالشي و ملحفه‌ها، آنها را با دور كم ماشين‌ لباس‌شويي و آب ولرم مي‌شويند، در حالي كه رابرت ويتز، ميكروبيولوژيست، اين كار را تنها يك آب‌تني لذت‌بخش براي اين‌گونه لباس ها مي‌داند و مي‌گويد: "يكي از بهترين جاها براي حفظ گرد و غبار و ايجاد آلرژي، روتختي‌ها و روبالشي‌ها هستند، بنابراين همه افراد بايد حداقل هر دو هفته يك بار كليه لوازم خواب‌شان را با آب كاملا داغ و با دور تند ماشين لباس‌شويي بشويند و براي جلوگيري از آلرژي‌زا شدن، آنها را درون خانه و به دور از گرد و غبار محيط بيرون از منزل خشك كنند."

3- خشك نشدن درون ماشين لباس‌شويي

كپك‌ها به ندرت در محيط‌هاي خشك توليد مي‌شوند، اما مناطق مرطوب، بهترين جا براي توليد و تكثير انواع كپك‌ها هستند. تماس كپك با لباس‌ باعث بروز احتقان، خارش چشم‌ها و خس‌خس سينه در افراد مي‌شود. وقتي فرد مبتلا به آسم يا‌ آلرژي باشد ،اين علايم به صورت شديد‌تر و گسترده‌تر در او ظهور مي‌كنند.

بنابراين براي جلوگيري از توليد و تكثير كپك در ماشين‌ لباس‌شويي‌تان، پس از هر بار شستشوي لباس‌ها، درب آن را كاملا باز بگذاريد تا هوا و بخار درون‌اش كاملا خارج شود و محيط خشكي درون ماشين به وجود بيايد. رابرت ويتز، خشك كردن لاستيك دور در و حتي محفظه دروني ماشين به وسيله يك دستمال خشك را هم براي جلوگيري از حمله كپك‌ها موثر مي‌داند. او حتي مي‌گويد: براي اطمينان از كشتن كپك‌ها بايد پس از هر بار استفاده، ماشين لباس‌شويي‌تان را با باد سرد سشوار خشك كنيد!

4- گذاشتن ماشين لباس‌شويي در يك فضاي بسته

كم نيستند افرادي كه ماشين لباس‌شويي را درون رخت‌كن حمام، انباري يا حياط خلوت سقف‌دار قرار مي‌دهند و نمي‌دانند كه با اين كار چه خيانتي در حق خود و اعضاي خانواده‌شان مي‌كنند! ماشين لباس‌شويي بايد در يك محيط باز مثل آشپزخانه قرار گيرد تا بتوان بعد از اتمام كار، قدري پنجره‌ را باز گذاشت تا هوا و بخار متصاعد شده از آن، محيط مناسبي براي رشد قارچ‌ها و كپك‌ها به وجود نياورد. قرار دادن ماشين لباس‌شويي در مكاني مثل حمام، باعث تكثير قارچ‌ها و كپك‌ها و سرايت آنها به لباس‌هاي داخل حمام، پرده حمام و لوازمي مثل ليف مي‌شود و عاقبت اين سرايت چيزي نيست جز ابتلا به آلرژي و بيماري‌هاي پوستي!

بنابراين سعي كنيد كه ماشين لباس‌شويي‌تان را در محيط‌هاي باز نگهداري كنيد و اگر هم قادر به اين كار نيستيد، حداقل تا ساعاتي پس از اتمام كار شستشو، درب حمام، انباري يا خياط خلوت‌تان را باز بگذاريد.

5- استفاده از شوينده‌هاي نامناسب

بعضي‌ها به خاطر اينكه پوست دست‌شان نسبت به بعضي شوينده‌ها حساس است، ترجيح مي‌دهند لباس‌هاي‌شان را درون ماشين لباس‌شويي بريزند و از هر نوع شوينده‌اي كه دوست داشتند، استفاده كنند. اما پژوهشگران دانشگاه واشنگتن مي‌گويند اگر پوست دست شما نسبت به ماده شوينده خاصي حساسيت دارد، به هيچ‌وجه نبايد از آن ماده درون ماشين لباس‌شويي‌تان استفاده كنيد زيرا با اين كار حساسيت پوستي را به كل بدن‌تان منتقل خواهيد كرد.

آنها همچنين استفاده از شوينده‌ها و نرم‌كننده‌هاي معطر را براي شستن لباس كودكان ، نوزادان و افراد مبتلا به آسم و آلرژي مناسب نمي‌دانند. به علاوه، پژوهشگران معتقدند كه بهتر است لباس نوزادان هم مانند لباس‌هاي زير، با دست و با مواد شوينده ملايم شسته شوند.

6- درنياوردن لباس‌هاي شسته شده از ماشين لباس‌شويي براي مدتي طولاني

يكي ديگر از خطاهاي نسبتا رايج و بيماري‌زا در مورد ماشين لباس‌شويي، رها كردن لباس‌هاي شسته ‌شده به مدت طولاني درون آن است. در حالي كه به عقيده دكتر جبرا، باقي ماندن لباس‌هاي خيس درون ماشين لباس‌شويي، بيشتر از نيم ساعت، يعني توليد كپك و باكتري‌هاي آلرژي‌زا.

بنابراين به توصيه وي، تنها زماني ماشين لباس‌شويي‌تان را روشن كنيد كه مطمئن باشيد در خانه هستيد و مي‌توانيد پس از پايان شستشو، بلافاصله لباس‌ها را از درون آن خارج كرده و پهن كنيد.

7- پُر كردن ماشين با لباس‌هاي كثيف از چند روز قبل

اين خطا از آن دسته اشتباه‌هايي است كه اكثر خانم‌ها آن را مرتكب مي‌شوند. خانم‌ها معمولا براي جلوي چشم نبودن لباس‌هاي كثيف، آنها را درون ماشين لباس‌شويي مي‌ريزند تا زماني كه ماشين كاملا پُر از لباس شد، آن را روشن كنند. غافل از اينكه عرق، رطوبت و آلودگي لباس‌ها مي‌توانند زمينه‌ساز توليد انواع ميكروب‌ها و ورود آنها به درون لباس‌ها باشند. اين ميكروب‌ها در محفظه‌هاي ريز لباس‌ها رخنه مي‌كنند و در فرصت مناسب شروع به فعاليت‌هايي مي نمايند كه موجب بروز ناراحتي‌هاي پوستي در ما مي‌شود.

8- شستن كفش و لباس‌هاي گلي با ماشين لباس‌شويي

اگر خسته و كوفته از مسافرت يا كوهنوردي برگشته‌ايد و حال و حوصله شستن كفش و لباس گلي‌تان را نداريد، بهتر است به جاي پرتاب كردن آنها به درون ماشين لباس‌شويي، گوشه حياط يا حمام قرارشان دهيد تا خوب خستگي‌تان در برود. ميكروب ها و آلودگي‌هاي پنهان شده در گل و لاي لباس ها ممكن است تا مدت‌ها درون ماشين‌لباس‌شويي باقي بمانند و به ساير لباس‌هاي‌تان هم نفوذ كنند. بنابراين بهتر است لباس‌هايي كه گل و كثيفي از سر و كول‌شان بالا مي‌رود را با دست بشوييد.

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت