سبک زندگی فامیلا


 

خارشتر

     آیا می دانستید مصرف عرق خارشتر در کاهش وزن موثر است؟ نام علمی این گیاه«Alhagimaurorum» و متعلق به خانواده بقولاتاست. خارشتر گیاهی با شاخه و ساقه خاردار، برگ‌های ساده و کوچک، میوه بند‌بند و ظاهری منظم است.این عرق گیاهی در کاهش وزن موثر بوده و جوشانده آن مقوی و مسهل است و برای درمان بیماری‌های گوارشی مناسب است. پودر خشک خارشتر همراه با ماست در درمان بیماری سرطان مفید بوده و گرد کوبیده شده آن در درمان زخم‌ها موثر است.

از ساقه خشک شده گیاه خارشتر در تهیه ترنجبین استفاده می‌شود که به عنوان ملین و برای شیرین کردن طعم داروها به کارمی‌رود؛ همچنین نرم کننده سینه، خلط آور و تب بر است. ترنجبین، در حقیقت ماده‌ای قندی است که مقدار زیادی ساکارز طبیعی دارد، به ‌همین علت، طعمی شیرین داشته و به‌عنوان طعم‌دهنده و شیرین‌کننده در صنایع داروسازی کاربرد دارد. در گذشته در خراسان و یزد به ‌صورت سنتی از آن قند تهیه می‌کردند و هم‌اکنون نیز در صنعت ساخت گز مورد مصرف قرار می‌گیرد.ترنجبین، در طب سنتی رایج بوده و طبع آن کمی گرم و تر است و از آن به عنوان ملیِن، ‌مسهل صفرا، تب‌بر، خنک کننده، رافع سرفه‌، رافع زردی، برطرف کننده یبوست، برطرف کننده درد سینه، رافع عطش و تب‌های گرم استفاده می‌شود.
از عرق خارشتر برای دفع سنگ کلیه استفاده می‌شود، نوشیدن سه لیوان عرق خارشتر در روز، موجب رفع رسوبات و جلوگیری از سنگ کلیه می‌شود.بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند؛ همچنین ترنجبین برای طحال اشخاص گرم مزاج مضر است.
با خوردن سیر چربی های ناخواسته در بدن را از بین ببرید

با خوردن سیر، دیگر به رژیم غذایی نیاز ندارید، این گیاه مرکز قوه محرکه برای کمک به از بین بردن چربی‌های ناخواسته است. کری گلاسمن، متخصص تغذیه در آمریکا اعلام کرد: این گیاه، علاوه بر دادن طعم، عطر و بوی فوق‌العاده به وعده‌های غذایی، می‌تواند به طور طبیعی با آلیسین موجود در خودش، به حفظ و داشتن شکمی صاف کمک ‌کند. آلیسین، باکتری‌های مضر موجود در دستگاه گوارش را از بین برده و در نتیجه سبب سلامت و عملکرد بهتر روده می‌شود که این امر به معنی کمتر شدن نفخ است. همچنین، متخصصان تغذیه کره‌ای کشف کردند که این عضو از خانواده پیاز ممکن است با تأثیر بر پروتئین‌هایی که باعث تحریک کبد می‌شوند اثر ضد چاقی داشته باشد.

رژیم آب درمانی، هرگز
اینکه برای مدت چند روز افراد تنها آب مصرف کنند، خطرناک است و احتمال مرگ در پی دارد. درست است که آب برای بدن بسیار مفید است اما به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین غذا شود. مصرف زیاد آب بدون خوردن مواد غذایی موجب می شود الکترولیت‌های داخل سلولی به بیرون سلول بیایند و خیز سلولی و ورم سلولی در پی خواهد داشت. بدین ترتیب آب داخل سلول بالا رفته و موجب ورم سلول‌ها می شود، این مسئله می‌تواند مرگ آور باشد، به هیچ وجه توصیه به چنین رژیمی نمی‌شود.

در این نوع رژیم مهم تر از سوء تغذیه‌ای که به وجود می‌آید، خیز سلولی و خارج شدن الکترولیت‌ها از سلول‌هاست که می‌تواند در مدت کوتاهی به مرگ انسان بینجامد. همچنین اگر به مرگ منجر نشود، ضایعات مغزی در پی دارد و روی بینایی افراد تأثیر مستقیم می‌گذارد.

مصرف نوشابه برای نوجوانان ممنوع

مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین و قندی به حافظه نوجوانان آسیب جدی می‌زند. مصرف نوشابه‌های قندی در آمریکا از عوامل اصلی شیوع چاقی مفرط در آمریکا محسوب می‌شود. مصرف این نوشیدنی‌های بدون کالری و پرشکر، عامل اصلی ابتلا به دیابت نوع 2 و چاقی مفرط است. این نوشابه‌ها عامل اصلی افزوده شدن 48 درصد قند به رژیم غذایی انسان هستند.
مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین شده با ساکروز یا شربت ذرت که حاوی فروکتوز بالا هستند، سبب کاهش توانایی یادگیری و حفظ اطلاعات در مغز است. این خطر به ویژه در سنین نوجوانی به اوج خود می‌رسد. متخصصان با مطالعه روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند وقتی به موش‌های نوجوان نوشابه‌های قندی داده شد توانایی یادگیری و حافظه آنها دچار مشکل شده و در آزمون‌ها نتایج ضعیفی ارائه کردند.
کربوهیدرات‌های خاص به ویژه کربوهیدرات‌های موجود در نوشابه‌های قندی و سایر نوشابه‌های گازدار سبب اختلال متابولیسمی می‌شوند. علاوه بر این یافته‌ها نشان می‌دهد که مصرف نوشابه‌های قندی همچنین توانایی عملکرد طبیعی مغز انسان و به خاطر آوردن اطلاعات ضروری به خصوص وقتی که مصرف این نوشابه‌ها در سنین پیش از بزرگسالی افزایش یابد، دچار اختلال می‌کند.
وشابه‌های قندی علاوه بر آسیب به حافظه در نوجوانان، سبب التهاب در بخش هیپوکامپ مغز که مرکز کنترل یادگیری و عملکرد حافظه مغز است می‌شود. پیش از این نیز متخصصان سلامت هشدار داده‌اند تا آب را جایگزین این گونه نوشیدنی‌های مضر و بی‌خاصیت کنید تا ضمن حذف این ماده غذایی مضر، تغذیه خود را بهبود دهید.

نوشابه دشمن دندان

آیا می دانستید نوشابه‌های گازدار موجب اثرات فاجعه بار بر روی دندان‌ها می شود؟ اگر به نوشابه‌های گازدار علاقه دارید و از طرفی به بهداشت دهان و دندان خود نیز اهمیت می‌دهید باید بدانید که این نوشابه شیرین موجب اثرات فاجعه بار بر روی دندان‌های شما می‌شود و مصرف بیش از حد آن ساختمان دندان را از بین می‌برد.

پروبیوتیک مفید برای فشارخونی ها

گروهی از پزشکان استرالیایی در مطالعات جدید خود دریافتند که مصرف پروبیوتیک‌ها می‌تواند در پایین آوردن فشارخون موثر باشد. پروبیوتیک‌ها که گروهی از باکتری‌های مفید هستند و به عملکرد بهتر روده‌ها کمک می‌کنند، در ماست و دیگر مواد غذایی تخمیر شده وجود دارند و با فوائد مختلفی برای سلامتی همراه هستند. اگرچه در بسیاری از مطالعات آمده است که ارتباط میان پروبیوتیک‌ها و فوائد آن برای سلامتی نیازمند شواهد بیشتری است اما نتایج بررسی جدید تاکید می‌کند که تاثیر پروبیوتیک‌ها در کاهش فشارخون صحت دارد.

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت