سبک زندگی فامیلا


با فرارسيدن ماه مبارک رمضان به طور طبيعي برنامه غذايي روزانه مردم تغيير مي کند، اما آنچه افراد بايد بدانند اين است که دقت بيشتري روي برنامه غذايي خود داشته باشند. شيوه درست زندگي، مصرف متعادل غذا، فعاليت جسمي و فکري و برقراري تعادل ميان نيازهاي مادي و معنوي به عنوان يکي از مهمترين عوامل شادابي و رهايي از بيماريها و نيز طول عمر همواره مورد تاکيد بوده است. حضرت علي (ع) فرمودند: « هرکس در خوردن به کم بسنده کند سلامتش بيشتر مي شود و انديشه اش به سامان مي رسد.» در حين روزه داري مي آموزيم که چگونه عادات ناصحيح غذايي را تغيير داده و مديريت کنيم. روزه داري بدون رعايت اصول صحيح تغذيه نه تنها ضامن سلامت آدمي نيست بلکه مي تواند آن را نيز به مخاطره بيندازد. متاسفانه هر ساله پس از اتمام ماه مبارک رمضان با بروز مشکلات گوارشي و اختلال در سطح چربي و قند خون، شاهد افزايش مراجعات به کلينيک هاي تغذيه هستيم. به منظور پيشگيري از بروز چنين مشکلاتي لازم است با مهمترين اصول تغذيه در اين ماه آشنا شده تا ضمن به کار بستن آن ها از فيوضات اين ماه معنوي نيز برخوردار شويم:
1- به خاطر داشته باشيد که در اين ماه تعداد وعده هاي غذايي تغيير نمي کند؛ يعني 3 وعده افطار، شام و سحري. فقط فاصله ميان اين وعده ها کوتاه تر شده و حجم غذاي مصرفي در هر وعده نسبت به ديگر زمان ها کاهش مي يابد. آهسته غذا خوردن، کامل جويدن آن و پيش از سير شدن دست از غذا خوردن کشيدن مواردي است که در سخنان پيامبر و ائمه بارها بر آن تاکيد شده است.
2- هنگام افطار براي باز کردن روزه عجله نکنيد و آن قدر تند غذا نخوريد که ديگر جايي براي شام باقي نماند. بدترين کاري که مي توان به هنگام افطار انجام داد باز کردن روزه با آب سرد پس از 16 ساعت گرسنگي و تشنگي است. ورود آب سرد به داخل معده بدن را با شوک مواجه مي کند. قبل از افطار چون معده کاملاً خالي است نبايد آن را به يکباره پرکرد. افطار بهتر است با يک قند طبيعي مانند خرما و آب ولرم باز شود نه با زولبيا و باميه. خوردن چاي کمرنگ، شير، فرني و حليم کم روغن مي تواند در آغاز افطار مناسب باشد. همچنين بايد از مصرف غذاهاي چرب در اين وعده خودداري شود. افطار بايد سبک، زود هضم و در عين حال پرکالري باشد.
3- شام بايد به عنوان يک وعده غذايي مهم مورد توجه قرار گيرد. از آنجا که طول شب در فصل تابستان کوتاه است بايد با فاصله کمي پس از خوردن يک افطار سبک، شام را صرف کرد. وعده شام بهتر است شامل انتخاب هايي از گروه غذايي گوشت، نان و غلات، سبزيجات و لبنيات باشد. برنج، خورشتي که چربي زياد نداشته باشد در کنار سالاد و ماست ترکيب مناسبي براي شام روزه داران محسوب مي شود. کمي پس از صرف شام مصرف حداقل 2 واحد ميوه به هضم غذا کمک کرده و با به کار انداختن دستگاه گوارش از يبوست جلوگيري مي کند. ميوه را با پوست مصرف کنيد تا فيبر بيشتر به به بدن برسد. روزه داران بايد در هر شرايطي ميوه و سبزيجات را در برنامه غذايي خود قرار دهند تا علاوه بر تامين فيبر، آب مورد نياز بدن را هم تامين کنند، چون آبي که در ميوه ها و سبزيجات وجود دارد به صورت مداوم مي تواند کم آبي بدن را در طي روزه داري جبران کند. حتماًٌ در افطار يا سحر سبزي خوردن يا سالاد ميل کنيد؛ اگر سالاد شما همراه با آبليمو و روغن زيتون باشد بسيار مطلوب خواهد بود.
4- استفاده بيشتر از حبوبات و غلات که فيبر بيشتري دارند باعث مي شود شخص کمتر احساس گرسنگي کند.
5- از مصرف نوشيدني هاي کافئين دار مانند قهوه، چاي پررنگ، نوشابه هاي کولا، دوغ، نوشابه هاي گازدار و نوشيدني هايي شيرين شده با شکر که موجب دفع ادرار و تشديد تشنگي در طول روز مي شوند خودداري کنيد.
6- در فاصله افطار تا سحر مايعات فراوان (12 – 8 ليوان) نوشيده شود. نوشيدن اين ميزان مايعات به دفع سموم و تنظيم متابوليسم بدن کمک شاياني مي کند. اما نوشيدن اين مقدار مايعات نيز نبايد به يکباره صورت گيرد بلکه بايد در چند مرحله و جرعه جرعه ميل شود تا معده به يکباره با حجم عظيم مايعات روبرو نشود. بهترين زمان براي مصرف آبميوه هاي طبيعي، ميوه، آجيل و خشکبار فاصله افطار تا سحر است. براي دريافت کلسيم به مقدار کافي مصرف شير را حتماً در برنامه غذايي خود بگنجانيد.
7- سحري وعده اصلي يک فرد روزه دار را تشکيل مي دهد. حذف وعده سحري باعث پايين افتادن قند خون، بي حوصلگي، خستگي و اضافه وزن مي شود. روزه بي سحري سوخت ناقص چربي ها و توليد ترکيباتي به نام کتون را به دنبال دارد. تجمع کتون در بدن بوي بد دهان، سردرد و احساس بدحالي را منجر مي شود، پس هيچ گاه وعده سحري را حذف نکنيد.
نکته ديگر داشتن فرصت کافي براي خوردن سحري و عجله نکردن است. سعي کنيد صبحها کمي زودتر از خواب بيدار شويد تا هم بتوانيد با آرامش غذاي کاملي بخوريد وهم از فضاي معنوي سحر استفاده کنيد.
از غذاهاي گرم و تازه، کم چرب، کم نمک و کم شيرين و همچنين کربوهيدرات هاي پيچيده مانند نانهاي سبوس دار، سيب زميني و حبوبات بهره ببريد تا ديرتر احساس گرسنگي کنيد.
مصرف ماست و سالادي که در آن از جوانه هاي غلات استفاده شده است را فراموش نکنيد.
غذاهاي سرخ شده به مقدار کم مصرف شوند زيرا سوزش سر دل، سوء هاضمه و تشنگي را در طول روز به همراه خواهد داشت.
غذاهاي خشک مانند انواع کوکو و يا کباب که ادويه زياد دارند و باعث تشنگي مي شوند را کمتر استفاده کرده و براي کاهش ميزان تشنگي مي توانيد ليمو ترش، ماست و سبزي خوردن را به سحري خود اضافه کنيد.
بلافاصله پس از صرف سحري دراز نکشيد.


چه کساني نبايد روزه بگيرند؟
1- مادران باردار و شيرده تا 6 ماهگي فرزندشان
2- افرادي که دچار ناراحتي هاي گوارشي به خصوص انواع زخم در دستگاه گوارش هستند.
3-  افرادي که کبد آنها قادر به ساخت گلوکز نيست مانند بيماري هپاتيت
4- بيماران ديابتي که انسولين مصرف مي کنند و يا قند خون پيش از سحرشان بيشتر از 350 ميلي گرم در دسي ليتر باشد. همچنين بيماراني که ديابت چشم، کليه، قلب و ديگر اعضايشان را درگير کرده است نيز نبايد روزه بگيرند.
5- بيماران دچار نارسايي کليه که دياليز مي شوند و افرادي که کليه آنها مستعد سنگ سازي است و کم آبي در طول روز ممکن است براي آنها خطرناک باشد.
6- بيماران مبتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي بايد با پزشک خود مشورت کنند و در صورت صلاحديد روزه بگيرند زيرا در برخي موارد عدم مصرف به موقع داروها براي اين بيماران مي تواند بسيار خطرناک باشد.
ماه رمضان با فضيلت ترين و پربرکت ترين ماه ها نزد خداوند متعال است. فرصتي مغتنم براي تزکيه جسم و روح و اصلاح شيوه هاي نادرست زندگي. يادمان باشد فضيلت معنوي سنت حسنه افطاري دادن را با چشم و هم چشمي و پهن کردن سفره هاي پر زرق و برق ضايع نکنيم. اميد است با بهره گيري از اين فرصت به ارتقا سطح سلامتي خويش پرداخته و از حداکثر فوايد آن بهره مند شويم.

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت