سبک زندگی فامیلابزرگ ترين اميد و آرزوي هر کسي آن است که فرزنداني شاد داشته باشد. فرزنداني که وقتي به سن بزرگسالي هم مي رسند، روي خط شادماني حرکت داشته باشند.

تلاش بسياري از مادران براي شاد کردن فرزندان تمريناتي است که در قالب خريدن يک توپ فوتبال، بردن کودک به مهد، تهيه يک شام خانوادگي و… نمود پيدا مي کند. با اين حال اين سوال مطرح است که يک مادر براي شاد بودن خود چه تمريني مي کند. يک مادر چقدر تلاش مي کند که خوشحال باشد.
کارشناسان 8 راهکار عملي را يافته اند که باعث مي شود يک مادر با تمام مسئوليت ها، گرفتاري ها و خستگي ها، شادمانه زندگي کند و اين انرژي حاصل از شادي را به خانواده اش نيز منتقل کند.

حفظ خود
بخش بسيار گسترده و عمده اي از استرس هاي فردي، مربوط به تلاش هايي است که با استانداردهاي غيرممکن همراه مي شود و همين مساله چون باعث شکست و ناکامي مي شود اين حس را در فرد تداعي مي کند که او به اندازه کافي يک مادر خوب نيست، زيرا موفق نشده است آن استاندارد و چارچوبي را که در ذهن داشته به هدف نزديک کند.
متخصصان مي گويند: بسياري از اين احساسات از بي کفايتي و مقايسه با مادران و افراد ديگر به وجود مي آيد. گاهي نيز نتيجه يک رقابت است، رقابت هايي که به ظاهر کوچک هستند ولي در انتها اثر بزرگ ناکامي را برجا مي گذارند.
مقايسه کردن زندگي خصوصي با زندگي زنان ديگر يکي از دلايل اندوهگين بودن زنان به شمار مي رود.
کارشناسان مي گويند: بهترين راه براي خوشحال زيستن آن است که خودتان باشيد. سعي نکنيد از روي نسخه زندگي ديگران کپي کنيد. بهترين نسخه براي شما و فرزندتان اين است که بفهميد چه چيزي خوب و به نفع خانواده شما است و چه چيزي را بايد بياموزيد. به عنوان يک مادر بايد نقاط قوت و ضعف خود را شناسايي کنيد و با توجه به آن سطح روحيه و شادي را در خود ارتقا بخشيد.

لحظه هاي تنهايي
هجوم مسئوليت هاي گوناگون در طول روز، توجه به مشکلات مختلف و رفع آنها باعث مي شود که يک مادر با تحريک پذيري عصبي زيادي در يک روز مواجه باشد. همه از او درخواست کمک دارند و او مي خواهد به همه آنها پاسخ مثبت دهد، به همين علت سيستم عصبي او تحت فشار زيادي قرار مي گيرد.
کارشناسان خلوت را يک ضرورت براي سلامت ذهن انسان مي دانند. به همين علت آنان در نخستين گام به مادران توصيه مي کنند که مدت زماني را در آرامش و سکوت بگذرانند. اين تکنيک آرام سازي و حضور در خلوت به سيستم عصبي اين امکان را مي دهد که بتواند خود و توان دوباره براي شنيدن را بازيابد. در اين زمان سيستم عصبي ما را به يک شارژ حسي، عاطفي مي رساند. ارمغان اختصاص دادن زماني در طول هفته يا هر روز براي ارزيابي مجدد کارهاي روزانه و توجه به خود، ارمغان خوشحالي به مادران است.

خانواده آرام
خارج شدن از حصار زمان و سرعت زندگي، تکنيک بسيار مهم و باارزشي است که در زندگي ماشيني و مدرن امروزه مورد توجه بسياري از محققان قرار گرفته است.
آهسته کردن عجله هاي زندگي خانوادگي کليد شادي است. کم کردن سرعت در طول يک شبانه روز معناي بيشتري به فعاليت ها خواهد داد.
بسياري از خانواده ها در طول عمر خانواده براي سرعت بخشي به امور برنامه ريزي مي کنند. در حالي که برنامه ريزي براي کاهش سرعت، نگاهي به تقويم زندگي و اتصالات کوتاه و هميشگي، خانواده را در به ثمر رسيدن تصميم گيري ها و برنامه هاي آتي زندگي کمک مي کند.

مهمان فوري
يکي از بهترين راه ها براي شاد کردن خود آن است که گوشي تلفن را برداريد و با لبخند يک دوست قديمي را دعوت کنيد. فراخواندن يک دوست و حرکت کردن با او به احساسات دوران گذشته، يکي از بهترين منابع براي افزايش خوشحالي است.
بسياري از مادران اين منبع شادي بخش را از ياد برده اند. در حالي که دوستان به عنوان يک منبع حمايتگر فوق العاده به شمار مي روند.
متخصصان دريافته اند هنگامي که يک زن دچار سرخوردگي شده است و احساسات او تحت فشار زيادي قرار دارد در کنار دوستان قرار گرفتن او را به يک منبع امن براي بيرون ريختن مشکلات متصل مي کند. اين خروجي مطمئن او را به سلامت روح نزديک مي کند.
انجام تمرينات ورزشي و يا دعوت از آنان براي صرف عصرانه و پياده روي در کنار آنان حتي در يک مسافت کوتاه انرژي بخش و شادي آفرين تلقي مي شود.

يک روز خاموش
امروزه بسياري از زنان علاوه بر کار روزمره در خانه، در بيرون از خانه نيز مشغول انجام فعاليت و کار هستند. همين مساله باعث مي شود که از نظر سطح توان و انرژي احساس ضعف کنند. مادران با انجام کار بيشتر، استرس خانواده را بر دوش مي کشند. به همين علت نياز دارند که فرصتي را براي تخليه رواني داشته باشند.
نام گذاري يک روز بدون کار امکان تفريح و شادي را به مادران خواهد داد. به همين علت با يک برنامه ريزي امکان انجام تمام کارها و امور را در روزهاي قبل بايد ايجاد کرد. حتي غذاي مورد نياز خانواده در روز بدون کار را بايد در روز قبل پخت و آماده کرد.
براي سردرگم نشدن مي توان ابتدا يک شب را با اين هدف در نظر گرفت. در اين فرصت اعضاي خانواده دور هم جمع مي شوند. در اين زمان تلفن هاي همراه و کامپيوتر خاموش مي شود. پس از آن بر اين مدت افزوده مي شود تا اينکه اين فرصت به يک روز تبديل شود.

علايق مشترک
بسياري از افراد آهنگ احساسات خود را از دست داده اند و در حاشيه فعاليت هاي فرزندان، علايق خود را به فراموشي سپرده اند. بهترين شيوه براي از سر گرفتن آهنگ احساسات آن است که سرگرمي ها و علايق خود را با فرزندان به اشتراک بگذاريد. بودن در کنار فرزندان اين فرصت را خواهد داد که مانند آنها از اين علايق لذت برده و لبخند بزنيد.
بازي با رنگ ها و گوش دادن موسيقي هاي کودکانه، ديدن کارتون هاي زمان کودکي و… باعث مي شود که به راه هاي شادماني پاي بگذاريد و مدل لذت بردن هاي کودکانه از چيزهاي ساده را به ياد آوريد.

تسخير بي نظمي ها
درهم و برهم بودن و کثيف بودن خانه يکي از علل بدخلقي و ناراحتي اکثر زنان و مادران به شمار مي رود. اکثر زنان اين مساله را يکي از مهم ترين علل احساس ناکامي در تعقيب احساس خوشبختي و رضايت از زندگي روزانه خود دارند.
متخصصان با ارائه راهکارهاي ساده و تعريف شده از سوي مادران را يکي از مهم ترين عوامل ياريگر مادران در اين زمينه ارزيابي مي کنند. به گونه اي که هر عضو خانواده در هر سني که باشد با انجام امور ساده مربوط به خود مادر را ياري کند. براي مثال در دسترس بودن چوب لباسي براي کودکان، نظم و ترتيب هر روزه اتاق کودک توسط خود او… به مادر کمک خواهد کرد تا بي نظمي ها را به تسخير خود درآورد.

برون سپاري
ارزيابي مجموعه مهارت هاي هر يک از اعضاي خانواده و محول کردن وظايف بر اساس توانايي هايشان يکي از مهم ترين نکاتي است که بايد به آن توجه کرد.
مادران ناچار نيستند که همه کارها را خود به تنهايي انجام دهند، فقط به خاطر اينکه کاري بايد انجام شود. با استفاده از تعريف انعطاف پذير بودن، امکان برون سپاري نياز به کمک مطرح مي شود. درخواست کار گروهي براي انجام امور منزل و تميز کردن خانه، تنظيم زمان هاي 10 دقيقه اي و پخش موسيقي در اين زمان در حالي که اعضاي خانواده در کنار هم به مرتب کردن خانه و تميز کردن آن پرداخته اند، اين زمان را به فرصتي زيبا و خوشحال کننده تبديل خواهد کرد.

 

 

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت