سبک زندگی فامیلا


اگر نيم بيشتر روز را دست به گريبان با نگراني ها، اضطراب ها و استرس هايي هستيد که بي اجازه خود را مهمان جسم و روحتان مي کنند، بايد بدانيد اين مهمانان دوست نداشتني اگر بيش از حد ساکن خانه شما باشند صاحبخانه خواهند شد و شما را از خانه شاد و پرنشاطتان بيرون مي اندازند و چاره اي جز سکونت در خانه اي خاکستري که مملو از غم و افسردگي است باقي نمي گذارند.
اما اگر اين مهمانان ناخوانده بر سرتان خراب شدند، غم به دل راه ندهيد. زيرا براي بيرون کردن آنها تکنيک هاي مناسبي وجود دارد که کارشناسان اين امر به چهار راهکار اساسي و کاربردي آن اشاره مي کنند.

اولين گام
اولين راه پيشنهادي استفاده از کاغذ و قلم است. اين راهکار موثرترين راه حل است. اينجاست که ريزترين نگراني هاي ذهني را بايد نوشت. اين حرکت در کاهش شدت اضطراب فرد تاثيرگذار است.
اگر حوصله نوشتن نداريد مي توانيد از نگراني هايتان صحبت کرده و صداي خود را ضبط کنيد. با شنيدن جملات ضبط شده امکان بازبيني خواهيد داشت.
اگر چه ضبط صدا بسيار تاثيرگذار است، اما با نوشتن اينکه چه چيزي شما را نگران کرده است قادر خواهيد بود نگراني هاي خود را درجه بندي کرده و مديريت کنيد.

گام دوم
وقتي نگراني ها و اضطراب هاي خود را مي نويسيد، اين شانس را پيدا مي کنيد که با دقت نگاهي به نوشته هاي خود بيندازيد و به آن فکر کنيد که براي دور کردن آنها از روح و فکرتان چه کارهايي مي توانيد انجام دهيد. اين امر به شما کمک مي کند نگراني هاي اغراق آميز خود را يافته و براي مهار آنها راهي پيدا کنيد.

گام سوم
مرحله سوم مرحله برنامه ريزي است. اين بخش به شکستن چرخه نگراني ها کمک مي کند. هر چه ناراحتي ها و اضطراب ها افزايش پيدا کند تصور مي کنيد که کنترل اين فضا از دست تان خارج شده است و اين رها شدن در چرخه نگراني شما را هر روز بيشتر در اين فضا غرق مي کند. در اين مرحله است که بايد از نوشته هاي خود براي حرکت عملي کاهش نگراني ها و اضطراب ها کمک بگيريد.

نگراني هاي خود را ليست بندي کنيد. سپس اولويت بندي کرده و در مورد هر بخش به طور دقيق فکر کنيد. فکر در مورد اينکه حل کدام بخش در آرام شدن ذهن بيشتر موثر است. اين راه حل باعث مي شود که در طول مسير حتي بعضي از مشکلاتي که به نظر حل آنها سخت و غير قابل انجام است، حل شده و بهبود اوضاع ايجاد کننده آرامشي است که نشات گرفته از حسي است که از توانمندي خود در حل مشکلات يافته ايد. آنجاست که درخواهيد يافت تمرکز مستقيم روي نگراني ها و اضطراب ها بوده است که توانتان را کاسته و نيروي تان را براي حل مشکلات از بين برده بود.

اولين نشانه هاي اضطراب و نگراني طولاني مدت بر پوست و بدن خود را نشان مي دهد. سپس باعث درد و تنش هاي عضلاني مي شود. با بروز اين علائم مهمتر از هر کاري رسيدگي به خود است. وقتي نگراني و اضطراب به شما وارد شده است همان ابتدا بايد آرامش را به خود بازگردانيد و فضايي مناسب براي بررسي موضوع ايجاد کنيد.
اکثر افراد از انقباض عضلات خود که ناشي از فشارهاي روحي است بي خبر هستند. در اين شرايط بايد دراز کشيده و عضلات خود را شل کنيد. سپس کم کم ذهن خود را از نگراني و شوک ناشي از اين اضطراب ها که سعي در آسيب رساندن به بدن و روحتان دارد رها کنيد.
در اين شرايط در نقطه اي راحت نشسته چشمانتان را ببنديد و 5 دقيقه تنفس عميق کرده و سپس از دهان خارج کنيد. 5 مرتبه اين حرکت را به آرامي انجام دهيد. بعد از آن عضلات خود را به آرامي آزاد کنيد.
اين حرکت را از پاها شروع کنيد، سپس عضلات نشيمنگاه، بازوها، دست ها، انگشتان، گردن و صورت. 10 دقيقه در حالت رها شده عضلاني روي صندلي بنشينيد و در اين مدت نفس عميق بکشيد. در اين لحظات افکار تلخ را از خود دور کرده و به مسائل شيرين فکر کنيد. استشمام بوي خوش و نوشيدني در اين شرايط بسيار موثر است.

گام آخر
اگر در روزهاي پر تنش به سر مي بريد، اگر روزهاي پر اضطراب و پر دغدغه اي را پشت سر مي گذاريد، در کنار همه اين راهکارها بهتر است در ميان شلوغي زندگيتان هر چه زودتر برنامه يک سفر را طراحي کنيد. گوش سپردن به آواز پرندگان، امواج دريا و حضور در مکاني شاد نگراني ها را براي مدتي هم که شده به عقب مي راند و آنجاست که بايد به ياد آوريد در آن آرامش کاغذ و قلم را برداشته يا ضبط صوت را کنار دستتان بگذاريد و تکنيک هاي اين مطلب را مرور کنيد.

 

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت