سبک زندگی فامیلا


زماني غذاهاي ارگانيک تنها در فروشگاه‌هاي غذاهاي سالم در دسترس بوده، و به مشترياني عرضه مي‌شد که تمايل داشتند هزينه بيشتري را براي طبيعي بودن و با محيط زيست هماهنگ بودن غذاي خود بپردازند. امروزه، اين غذاها در اغلب فروشگاه‌ها موجود است. افرادي که غذاهاي ارگانيک را خريداري مي‌کنند مي‌خواهند مطمئن باشند که نحوه توليد آن براي طبيعت ضرري نداشته، و/يا به دنبال غذايي سالم‌تر، خالص‌تر و طبيعي‌تر هستند. اما با افزايش امروزي هزينه‌ها، آيا غذاي ارگانيک ارزش هزينه بالاتر آن را دارد؟

ارگانيک بخريد: هلو
خريد غذاهاي ارگانيک براي شما و طبيعت مفيد است، اما اگر هميشه نمي‌توانيد هزينه آن را تامين کنيد –زيرا محصولات ارگانيک مي‌تواند 50 تا 100 درصد گرانتر از محصولات عادي باشد- بيشترين مقدار هزينه خريد غذاهاي ارگانيک را صرف محصولات و غذاهايي کنيد که در اغلب اوقات مصرف مي‌کنيد. کارشناسان توصيه مي‌کنند محصولاتي مانند هلو را، که احتمال باقي ماندن حشره‌کش‌ها بر روي آنها بسيار بيشتر است، به صورت ارگانيک تهيه کنيد.

ارگانيک بخريد: سيب‌ها
سيب‌ها منبع خوبي از فيبر هستند –به ويژه اگر آنها را با پوست بخوريد. پوست سيب حاوي مواد فيتوشيميايي مفيدي است که مي‌تواند خطر سرطان و بيماري قلبي را کاهش دهد. اما همچنين پوست سيب محل انباشته شدن حشره‌کش‌ها است. بنابراين خريد سيب‌هاي ارگانيک کاملاً ارزش هزينه‌اش را دارد. اگر توان خريد سيب ارگانيک را نداريد، شستن و ساييدن پوست سيب در زير جريان آب نيز مي‌تواند به کاهش بقاياي حشره‌کش‌ها کمک کند.

ارگانيک بخريد: فلفل دلمه‌اي شيرين
اگرچه فلفل دلمه جزء سبزيجاتي است که بالاترين ميزان باقيمانده حشره‌کش‌ها را در خود دارند، اما هيچ سازماني مدعي آن نشده که فلفل‌هاي ارگانيک سالم‌تر، ايمن‌تر يا مغذي‌تر از فلفل‌هاي عادي هستند. قوانين، ميزان مجاز استفاده از آفت‌کش‌ها در رشد و فرآوري غذاها و ميزان مجاز باقيمانده آفت‌کش‌ها در غذاها را محدود مي‌کند. اگرچه ميزان خاصي از آفت‌کش‌ها بي‌خطر تلقي مي‌شود، اما مواد شيميايي بکار رفته در اين آفت‌کش‌ها سمي هستند. چون ممکن است سيستم ايمني کودکان کاملاً تکامل نيافته باشد، آنها بيش از بزرگسالان در معرض خطر برخي آفت‌کش‌ها هستند.

ارگانيک بخريد: کرفس
يک سبزي ترد و کم‌کالري با قدري ويتامين آ، ث، و ک، فولات، پتاسيم، و منگنز، که يک شاخه بلند آن تنها حاوي ده کالري است. چه اين سبزي را به صورت ارگانيک خريده و چه محصول عادي آن را بخريد، مي‌توانيد با شستن کامل ساقه زير جريان آب ميزان حشره‌کش‌ها، آلودگي و باکتري‌هاي آن را کاهش دهيد. از صابون استفاده نکنيد.

ارگانيک بخريد: شليل
اين ميوه آبدار سرشار از ويتامين‌هاي آ، ث، نياسين و پتاسيم است. يک شليل متوسط حاوي حدود 65 کالري است. براي کاهش حشره‌کش‌ها آن را پوست کنده يا کاملاً بشوييد.

ارگانيک بخريد: توت‌فرنگي و گيلاس
توت‌فرنگي و گيلاس منابع غني ويتامين ث هستند. و اگرچه خريد توت‌هاي ارگانيک مي‌تواند سبد خريد ارگانيک شما را تکميل کند، اما مي‌توانيد از محصولات محلّي نيز استفاده کنيد. غذاهايي که به صورت محلّي پرورش يافته‌اند نسبت به غذاهايي که در بخش ديگري از کشور توليد شده و با کاميون و با مصرف سوخت منتقل مي‌شوند تازه‌تر و با محيط زيست هماهنگ‌تر هستند.

ارگانيک بخريد: گلابي
گلابي بعد سيب محبوبترين ميوه رايج در آمريکا است. يک گلابي متوسط حاوي حدود 103 کالري بوده و منبع خوبي از ويتامين ث و فيبر سلامت‌بخش است. اما ميزان باقي ماندن حشره‌کش‌ها در گلابي به دفعات بيش از ميوه‌هاي ديگر است. حدود 30 حشره‌کش مختلف در گلابي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ساييدن پوست گلابي براي کاهش باقيمانده حشره‌کش‌ها و باکتري‌ها، حتي در گلابي‌هاي ارگانيک نيز ايده خوبي است.

ارگانيک بخريد: انگورها
انگور ميان‌وعده يا دسري لذيذ و کم‌کالري است. يک پيمانه انگور حاوي 104 کالري بوده و سرشار از ويتامين‌هاي ث و ک است. کشمش (انگور خشک شده) نيز منبع خوبي از آهن است. سعي کنيد از مصرف انگورهاي وارداتي، که ميزان حشره‌کش بالاتري دارند، اجتناب کنيد اما اگر توان خريد انگور ارگانيک را نداريد از مصرف انواع ديگر چشم‌پوشي نکنيد. اگر باردار هستيد و همچنين براي کودکان از انگور ارگانيک استفاده کنيد.

ارگانيک بخريد: اسفناج و کاهو
اسفناج –منبع غني پروتئين، ويتامين‌هاي آ، ث، اي، و ک، تيامين، ريبوفلاوين، ويتامين ب6، فولات، کلسيم، آهن، منيزيم، فسفر، پتاسيم، مس، و منگنز- در هر پيمانه حاوي حدود 7 کالري است. کاهو حدود 5 کالري در هر پيمانه دارد. اما آنها هميشه سطح بالايي از حشره‌کش‌ها را در خود دارند. به گفته محققان، 57 نوع حشره‌کش در اسفناج و 51 نوع در کاهو ديده شده است. از محصولات ارگانيک استفاده کرده يا سبزيجات خود را پرورش دهيد (اين سبزي‌ها به خوبي در گلدان‌هاي بزرگ نورگير رشد مي‌کنند).

ارگانيک بخريد: سيب‌زميني و هويج
سيب‌زميني‌ها يک خريد ارگانيک خوب محسوب مي‌شوند به ويژه آنکه سيب‌زميني‌هاي سنتي حاوي حشره‌کش‌هاي زيادي هستند. سيب‌زميني منبع خوبي از ويتامين ث، ب6، پتاسيم، منگنز، و فيبر هستند. يک سيب‌زميني تنوري متوسط پخته حاوي حدود 161 کالري –بدون مخلفات–است. هويج‌هاي شيرين و ترد نيز منبع ويتامين‌هاي آ و ک ومنبع خوبي از فيبر است.

ارگانيک بخريد: شير
گاوهايي که در مزارع غير ارگانيک پرورش مي‌يابند اغلب براي افزايش حجم شير توليدي، هورمون رشد گاوي بازترکيب (rBGH) مصرف مي‌کنند. آيا اين هورمون‌ها خطري براي انسان دارد؟ دانشمندان اينطور فکر نمي‌کنند. اما اگر شما نوزاد يا کودکي داريد که شير مي‌نوشد، احتياط کرده و شير بدون هورمون يا ارگانيک را انتخاب کنيد. شير ارگانيک از گاو‌هايي بدست مي‌آيد که آنتي‌بيوتيک يا هورمون مصرف نکرده‌اند. بسياري از مارک‌هاي غير ارگانيک هم فاقد هورمون هستند اما چنين برچسبي را بر خود ندارند. براي اطلاعات بيشتر به اينترنت سرزده يا با کارخانه توليدکننده تماس بگيريد.

ارگانيک بخريد: گوشت گاو
دام‌هاي يک مزرعه ارگانيک نبايد آنتي‌بيوتيک يا هورمون رشد غيرضروري دريافت کنند –که دادن اين مواد در مزارع غير ارگانيک مرسوم است. برخي کارشناسان معتقدند که کاهش استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها مي‌تواند احتمال افزايش ميکروب‌ها را به دنبال داشته باشد. گوشت‌هاي موجود در فروشگاه‌ها اغلب داراي هورمون‌هاي مختلف است که البته خطرات آنها بر انسان نامعلوم است.

ارگانيک بخريد: کره بادام زميني
کودکان علاقه زيادي به کره بادام زميني دارند، بنابراين شايد بخواهيد مطمئن شويد که فرزند شما به همراه ساندويچ خود مواد شيميايي اضافه را مصرف نمي‌کند. و کره‌اي که از بادام‌زميني و نمک ارگانيک بدست آمده باشد سالمتر از کره بادام‌زميني سنتي است که داراي روغن‌هاي هيدروژنه و شکر اضافه است. روغن‌هاي طبيعي موجود در کره بادام‌زميني ارگانيک ممکن است از هم جدا شده و لايه‌اي را در قسمت بالاي ظرف تشکيل دهند –اگر اينطور بود، فقط کافي است آن را هم بزنيد تا دوباره خامه‌اي شکل شود.

ارگانيک بخريد: غذاي نوزاد
از آنجا که سيستم ايمني کودکان کاملاً رشد نيافته است، ممکن است بيش از بزرگسالان از مصرف برخي سموم در معرض خطر قرار گيرند. غذا دادن نوزادان با غذاي ارگانيک موجب آرامش خاطر شما شده و به شما اطمينان مي‌دهد که کودکي سالمي را براي فرزندتان مهيا کرده‌ايد.

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت