سبک زندگی فامیلا


ايدز يا نشانگان نقص اکتسابي ايمني در اثر ويروسي به نام HIV (ويروس نقص ايمني انسان) به وجود مي آيد.
از زمان آلوده شدن بدن به HIV تا بروز ايدز ممکن است 10 ماه تا ده سال و يا بيش تر طول بکشد در اين مدت گرچه فرد به ظاهر سالم به نظر مي رسد، اما ناقل بيماري است و مي تواند افراد ديگر را آلوده کند.

AIDS مخفف عبارت «نشانگان نقص ايمني اکتسابي» به زبان انگليسي است. بر اثر تخريب ياخته هاي دستگاه ايمني بدن ناشي از اچ آي وي، برخي بيماريها و عفونتها فرصت مبتلاء کردن انسان را پيدا مي کنند که موجب نشانه ها و علائم متنوعي در بدن مي شود.

برخي از اين نشانه ها اولين بار در سال 1930 ميلادي در افراد بالغ جواني ديده شد که دچار نقص هاي ايمني مادرزادي نبودند و اين تعجب پزشکان را برانگيخته بود. به همين لحاظ مجموعه? اين علائم را «نشانه هاي نقص ايمني اکتسابي» يا ايدز نام نهادند، چون نمي توانستند آن را به بيماري مشخصي نسبت دهند و هنوز اچ.آي.وي شناخته نشده بود.

بنابراين ايدز مرحله اي است که اچ.آي.وي مدتها (چندماه تا چند سال) در بدن حضور داشته و موجب تخريب اکثر ياخته هاي دستگاه دفاعي بدن شده است و فرد مبتلاء مستعد بروز بيماريهاي عفوني، سرطانها و مشکلات ديگر مي گردد.

راه هاي انتقال بيماري ايدز
اچ آي وي در مايعات داخلي و مترشحه بدن انسان مبتلاء (بجز عرق و تا حدودي بزاق) وجود دارد، اما فقط از راه آميزش جنسي، تبادل خون يا فرآورده هاي آن و از مادر مبتلاء به جنين قابل سرايت از فردي به فرد ديگر است.

?) آميزش جنسي اگر زن يا مردي به ويروس ايدز آلوده باشد، مي تواند ويروس را از راه تماس جنسي به ديگري منتقل کند. تماس جنسي موقعي ممکن است منجر به سرايت اچ.آي.وي شود که يک طرف دچار اچ.آي.وي/ايدز باشد و تبادل يا تماس مايعات بدن طرفين رخ دهد.

بنابراين تماس جنسي مرد با مرد، مرد با زن، زن با زن در اين شرايط ممکن است موجب سرايت شود. لازم به ذکر است در مقاربتها حتي اگر انزال (خروج مني از آلت مرد) هم رخ ندهد امکان سرايت وجود دارد چون مايعات مترشحه? قبل از آن هم حاوي ويروس هستند.

?) تبادل خون انتقال خون و فراورده هاي آن اگر بدون اقدامات تشخيصي و ويروس زدايي انجام شود به احتمال بسيار زيادي موجب سرايت اچ.آي.وي مي شود. امري که در کشور ما نيز براي بيماران هموفيلي و تالاسمي رخ داده است. لازم به ذکر است اهداء خون خطري براي سرايت به فرد اهداءکننده ندارد و فقط دريافت کنندگان خون در معرض خطرند.

همچنين عليرغم انجام آزمايش هاي تشخيصي بر روي تمام نمونه هاي خون در حال حاضر اگر دوره پنجره را در نظر بگيريم که در آن نتيجه آزمايش منفي خواهد بود، بنابراين هر دريافت خون و فرآورده هاي آن بايد براي آزمايش اچ.آي.وي اقدام کند.

راه ديگر تبادل خون استفاده از سرنگ و ابزارهاي تزريق مشترک (مانند پمپ دست ساز) است که مصرف کنندگان مواد مخدر تزريقي به ناچار يا ناآگاهانه از آنها استفاده مي کنند. استفاده از هر نوع وسايل تيز و برنده اي که به خون فرد مبتلا به اچ.آي.وي/ايدز آغشته شده باشد، مانند سرنگ، سوزن، مسواک (در صورت ايجاد خونريزي لثه) و وسايل خالکوبي ممکن است ويروس را منتقل کند. راه ديگر هم سرايت از طريق پيوند اعضاء (کليه، کبد، لوزالمعده و ...) است.

) مادر به جنين يا نوزاد مادران باردار اگر مبتلاء به اچ.آي.وي باشند محتمل است که در حين بارداري يا هنگام زايمان ويروس به فرزند آنان سرايت کند. همچنين شيردادن مادران اچ.آي.وي مثبت به فرزندانشان ممنوع است چون ويروس درون شير نيز ترشح شده و منتقل مي شود.

انتقال در مراحل مختلف بارداري بدون داروهاي پيشگيرانه در 50% تا 60% رخ مي دهد. در صورتي که خانم هاي اچ.آي.وي مثبت باردار بشوند لازم است داروهايي مصرف کنند که احتمال سرايت به فرزندشان را کم مي کند.

همچنين نوزاد متولد شده از اين مادران بايد مدتي داروي ضد اچ.آي.وي بگيرد و شش هفته و 2 ماه پس از تولد آزمايش اچ.آي.وي بشود تا وضعيت ابتلائش مشخص گردد.

در صورت ارتباط جنسي با شخص مبتلاء (مرد با زن / مرد با مرد)، احتمال آلوده شدن کدام يک بيشتر است؟
خطر انتقال ويروس اچ.آي.وي در مردان همجنسگرا بيشتر و تقريباً دو برابر مردان غير همجنسگرا ست. درضمن خطر دريافت ويروس در بين مردان همجنسگرا در فرد مفعول بيشتر است.

احتمال انتقال آلودگي در هر بار آميزش جنسي از مرد به زن(نزديکي مهبلي) در حدود 5/2 درصد است و احتمال انتقال آلودگي از زن به مرد (نزديکي مهبلي) در حدود .5.2 درصد است. اما حتي يکبار تماس جنسي هم ممکن است منجر به سرايت اچ.آي.وي شود (اين ارقام احتمال آماري است) بنابراين با اين که احتمال سرايت در يک رابطه جنسي خيلي کم است اما صفر نيست!! .

حتي مرداني وجود دارند که تنها با يک نزديکي با زن اچ.آي.وي مثبت مبتلاء شده اند يا زناني که با يکبار آميزش با مردان اچ.آي.وي مثبت دچار شده اند.

در چه مواقعي احتمال سرايت از راه جنسي بيشتر مي شود؟
اگر زخم يا عفونت تناسلي وجود داشته باشد، اگر تماس جنسي با خشونت يا اجبار باشد، اگر فردي شرکاي جنسي متعدد داشته باشد و نيز در مقاربت خشک خطر سرايت بيشتر است.

همچنين در آميزش جنسي مقعدي (مقاربت از راه پشت) احتمال سرايت بيشتر از راه مهبلي است. ازدواج موقت (متعه، صيغه) چون معمولاً طرفين سابقه ازدواج هاي منجر به طلاق يا موقت متعدد با ديگر افراد هم دارند يک عامل گسترش بيماريهاي مقاربتي و از جمله ايدز مي تواند باشد.

آيا جلق زدن (استمناء) ممکن است موجب ايدز شود؟
جلق زدن به معني استفاده از دست براي تحريک اندامهاي جنسي است که معمولاً براي رسيدن به اوج احساس جنسي (ارگاسم) بکار مي رود و توسط خود فرد يا شريک جنسي او انجام مي شود. سرايت HIV در نتيجه جلق زدن تقريباً ناممکن است.

آيا معاشقه (بدون آميزش جنسي) باعث سرايت مي شود؟
اچ.آي.وي از راه تماس هاي سطحي (بوسيدن، در آغوش گرفتن، لمس بدن) که عشق بازي يا معاشقه خوانده مي شود و کارهايي مثل غذا خوردن در ظروف مشترک، استفاده از حمام يا استخر مشترک انتقال نمي يابد. البته بوسه فرانسوي که با مکيدن لبها و زبان طرف مقابل انجام مي شود ممکن است باعث سرايت اچ.آي.وي شود.

 

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت