سبک زندگی فامیلاواقعيت اين است که در مورد گذشته هاي دور اصلا آماري وجود ندارد که بتوان اين مقايسه را انجام داد، تنها مسئله اي که مي توان به آن اشاره کرد اين است که پيشرفت هاي علمي و تکنولوژيک باعث شده ميزان تشخيص سرطان پستان بيشتر شود و در ضمن طول عمر متوسط افراد هم بالا برود و طبيعي است که با افزايش طول عمر هر فرد، احتمال ابتلاي او به سرطان بالا برود. سرطان سينه براي بسياري از زنان يک کابوس است، اما در مورد عمق اين کابوس اندکي اغراق صورت گرفته است.بسياري از زنان اين جمله را شنيده اند که «از هر 8 زن يک نفر به سرطان سينه مبتلا مي شود.» اما اين جمله تنها وقتي درست است که شما به سن 85 سالگي رسيده باشيد. براي همين حتي اگر متوجه تغيير يا توده اي در سينه خودتان شديد نگران نباشيد، البته اين به آن معنا نيست که نبايد به پزشک متخصص مراجعه کنيد، اما لازم نيست فکر کنيد به سرطان سينه مبتلا شده ايد.

 

توضيح مختصري درباره آناتومي و فيزيولوژي پستان
بگذاريد با اطلاعات پايه شروع کنيم. پستان از بافت چربي و همبند تشکيل شده است. هر پستان از 15 تا 20 لوب تشکيل شده است. هر لوب از تعداد زيادي لوبول تشکيل شده است.داکت ها (لوله) از داخل لوبول ها مي آيند و سپس به هم متصل مي شوند. لوبول ها شير را توليد مي کنند و اين شير توسط لوله هايي که به هم متصل مي شوند حرکت مي کند و از طريق نوک سينه خارج مي شود.

فضاي اطراف لوبول ها و داکت ها را بافت چربي فرا گرفته است. تعداد لوبول ها، داکت ها و ميزان شيري که توليد مي شود در همه زنان تقريبا يک اندازه است و تنها تفاوت در ميزان چربي هاست. در داخل پستان ها به جز داکت ها، کانال هاي لنفاوي هم وجود دارند که لنف در آن ها جريان دارد. اين لنف در داخل لوبول ها مي چرخد و سپس به غده هاي لنفاوي در زير بغل، سرشانه ها و نقاط ديگر بدن رفته و وارد خون مي شود.

هر پستان از 15 تا 20 لوب تشکيل شده است

کار دستگاه لنفاوي بدن (به همراه گلبول هاي سفيد خون) جنگيدن با عفونت ها و جلوگيري از بروز سرطان ها در بدن است. طي بارداري، سه هورمون استروژن، پروژسترون و پرولاکتين باعث ايجاد تغييري در بافت هاي داخلي سينه مي شوند و سپس روند تشکيل و ترشح شير با تولد نوزاد آغاز مي شود.

از درد سينه نترسيد
اگر دچار درد سينه هستيد، خيلي نگران نباشيد. معمولا اين دردها ناشي از بالا و پايين شدن هورمون ها طي سيکل هاي قاعدگي زنانه هستند. به طور معمول درد و حساسيت به لمس در اواسط سيکل قاعدگي به اوج مي رسد و تا زمان قاعدگي ادامه مي يابد.

اما به طور معمول دردي که در يک نقطه سينه متمرکز باشد، علتي ديگر دارد؛ براي مثال التهاب داکت ها مي تواند يک عامل ايجاد درد سينه باشد. اين حالت در هواي سرد تشديد مي شود. درد معمولا ناگهاني شروع شده و برخي زنان از يک درد سوزشي شکايت مي کنند. يک علت کمتر شايع درد سينه در زنان هم سندرم تيتيز است که در آن التهاب مفاصل و بافت همبند رخ مي دهد و درد معمولا در بين سينه هاست. کيست هاي سينه هم مي توانند ايجاد درد کنند که در اين مورد، درد در يک سينه متمرکز مي شود.

ترشحات سينه را جدي بگيريد
بسياري از ترشحات سينه طبيعي هستند، اما بايد هر گونه ترشحي از سينه تان را حتما به پزشک بگوييد. به طور معمول، به خصوص در خانم هاي جوان، ترشحات سينه ناشي از موارد خوش خيم است، اما يادتان باشد در موارد نادر (کمتر از يک درصد) ترشحات سينه در خانم هاي جوان ناشي از بدخيمي هاست.

شايع ترين علت ترشحات سينه، انجام معاينات زياد توسط خود فرد است که به خصوص در زناني که دچار اين تفکر هستند که به سرطان سينه مبتلا شده اند ديده مي شود. ترشح در حين دوران بارداري هم طبيعي است و جاي نگراني ندارد. برخي داروها و نيز مشکلات تيروئيد هم مي تواند موجب ترشحات خوش خيم سينه شوند.

اگر ترشح سينه داريد، بايد به يک پزشک متخصص مراجعه کنيد، چراکه ممکن است دچار مشکلات هورموني باشيد. يادتان باشد ترشح سبزرنگ غالبا نشانه بيماري خوش خيمي به نام فيبروکيست است، اما به هرحال به دليل اين که هر ترشحي ممکن است نشانگر يک بيماري باشد، بايد ترشحات سينه را جدي بگيريد.

قهوه خطري ندارد
در غرب باور عمومي اين است که زناني که زياد قهوه مي خورند، بيشتر دچار درد در ناحيه سينه هاي خود مي شوند، اما مطالعات جديد اين باور را تائيد نکرده است. در اين مطالعات ديده شده درد سينه در زناني که مصرف قهوه را کنار گذاشته اند، پابرجا مانده است و شيوع آن در زنان جوان هم در بين افرادي که قهوه مصرف مي کنند و آن هايي که نوشيدني هاي ديگري مصرف مي کنند، تفاوت چنداني ندارد.

در واقع 15 تا 20 درصد سرطان هاي سينه با احساس ناراحتي همراه هستند

سرطان هم درد دارد
درد سينه بعيد است که ناشي از سرطان سينه باشد (به خصوص در زنان جوان)، اما هرگز نبايد از درد سينه به راحتي و سرسري بگذريد، به خصوص اگر اين درد در يک نقطه متمرکز باشد. باور عمومي اين است که درد در سينه يعني هر چيزي، به جز سرطان اما اين باور درست نيست، در برخي موارد معدود، درد در سينه مي تواند ناشي از سرطان باشد. در واقع 15 تا 20 درصد سرطان هاي سينه با احساس ناراحتي همراه هستند، اما به طور کلي درد و حساسيت سينه ها که با شروع دوره هاي عادت ماهانه آغاز مي شود و با پايان آن به اتمام مي رسد، عموما مسئله مهمي نيست. اکثريت علت دردهاي سينه در زنان موارد خوش خيم است.

راه هايي براي کنار آمدن با درد سينه پيدا کنيد
بسياري از زنان، خود راه هايي براي کنار آمدن با دردهاي گهگاهي سينه ها پيدا مي کنند، براي مثال برخي زنان با پوشيدن لباس هاي خاص احساس بهتري مي کنند و برخي ديگر هم با تجربه کردن به اين نتيجه رسيده اند که هرچه نمک کمتري مصرف مي کنند، دردشان کمتر خواهد بود. برخي ديگر با استفاده از قرص هاي ضد بارداري احساس راحتي مي کنند و برخي هم که اضافه وزن دارند، با لاغري بهبود مي يابند.

منبع
مجله سيب سبز

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت