سبک زندگی فامیلا


 

شادي و نشاط يک پديده طبيعي است و از نيازهاي اساسي زندگي انسان است

امروز يکي از روزهاي خوب زندگي است. بد نيست دفترچه خاطرات و عکس هاي آنروز را با هم مرور کنيد و ميانبري بزنيد به شاديهاي زندگي تان و ياد کنيد ازآن روزها، روزي که انقلاب پيروز شد. امروز بايد تمام حرف هايي که گره به پيشاني مان مي اندازد، کنار بگذاريد و شاد باشيد..

شادي و نشاط يک پديده طبيعي است و از نيازهاي اساسي و لازمه زندگي انسان است.خلقت هستي به گونه اي است که خودبه خود شادي هايي مانند: بهار طرب انگيز، گل هاي رنگارنگ، طلوع خورشيد، پرندگان زيبا و نغمه خوان، رويش گياهان، عشق و مهرباني و بسياري از پديده هاي جهان را در ذات خود به همراه دارد و تمامي اينها شور و نشاط را نه تنها در وجود انسان بلکه در تمام موجودات جهان به وجود مي آورد. اينکه شادي محصول و نتيجه چه چيزي است؟ آيا حاصل دست رنج خود و تلاش و کوشش ديگران است يا نه، در ميزان شادي تاثير گذار است.

زندگي سخت است، قبول دارم، بالا رفتن نرخ تورم و بيکاري را بگذاريد کنار نارضايتي هاي زناشويي و طلاق هاي رسمي و غيررسمي آن وقت به آن آلودگي هوا را هم اضافه کنيد، مي شود شهر پرآشوبي که دنياي درون ماست و جاي تعجب ندارد، اگر نتوانيم تمرکز کنيم و حس هاي خوب داشته باشيم.

کار چندان سختي نيست، کافي است که اراده کنيد از همين امروز زيبايي ها را ببينيد و به دنبال بهانه هاي کوچک براي لذت بردن و غرق شادي بودن، شويد. حتي داشتن چند گلدان آپارتماني براي شمايي که خانه تان حياط ندارد، مي تواند حالتان را عوض کند. يک ايوان کوچک هرچند صفاي باغي بزرگ را ندارد، اما با گذاشتن چند گلدان مي تواند جايي براي نوشيدن يک ليوان چاي عصرانه مهيا شود.

قيمت سکه و طلا را فاکتور بگيريد
اين که سکه در عرض چند روز، قيمتش بسيار بالا رفته است و اين که بازار بورس شرايط خوبي ندارد و اخبار اين چنيني را براي اهل فن آن بگذاريد. چک کردن مدام اين قيمت ها و دنبال کردن خبرهاي آن هيچ چيزي را تغيير نمي دهد. بالاخره راهي براي روبه رو شدن با تورم و تغييرات مالي پيدا خواهيد کرد، پس وقت تان را صرف آن نکنيد. وقتي پيگيري اتفاق يا خبري را مي کنيد، با خود بگوييد دانستن آن چقدر براي ارتقاي زندگي ام مفيد است؟
در صورتي که براي ارتقاي زندگيتان فايده اي نداشت، آن را بگذاريد براي ديگران و با خود زمزمه کنيد: تو بمان و دگران، واي به حال دگران...

به خودتان برسيد و از زيبايي هايتان لذت ببريد
مقابل آينه بايستيد و به جاي اينکه خود را با سوپراستار ها مقايسه کنيد، زيبايي هاي طبيعي خود را ببينيد. خوبي هايتان را بشماريد و به خاطر تک تک آنها از خدا سپاسگزار باشيد. خود را درگير تعاريف ديگران از زيبايي نکنيد و يادتان باشد هر گل يک بويي دارد، پس همين که هستيد را دوست بداريد. در مرحله بعد به خودتان برسيد، خوشبو باشيد و اينها را وابسته به بودن ديگران نکنيد. حتي وقتي تنها هستيد کاري کنيد که حس خوبي از ظاهر خود داشته باشيد.

والدينتان را فراموش نکنيد
يکي از زيبايي هاي زندگي که در دسترس قرار دارند، اما فراموش مي شوند، دستان پدر و چشم هاي مادر است، اين را آنهايي مي فهمند که از اين نعمت محروم شده اند، پس تا هستند، به ديدن آنها برويد، از بودن کنارشان لذت ببريد و زندگيتان را شيرين تر کنيد .براي اين که شاد باشيد، ياد بگيريد که از هر کاهي يک کوه بسازيد، اما در جهت مثبت.

در اوايل دهه 90 روانشناس بريتانيايي مايكل ايسنك از عطش دائمي براي شادتر بودن را به دستگاه تردميل تشبيه كرد، از اين رو انطباق هدونيك امروزه به تردميل هدونيك نيز شهرت يافته است، به بياني ديگر انسان درحال تلاش و دويدن براي رسيدن به شادي است، اما اين دويدن روي تردميلي است كه هيچ پايان و مقصدي ندارد.

در اوايل دهه 90 روانشناس بريتانيايي مايكل ايسنك از عطش دائمي براي شادتر بودن را به دستگاه تردميل تشبيه كرد، از اين رو انطباق هدونيك امروزه به تردميل هدونيك نيز شهرت يافته است، به بياني ديگر انسان درحال تلاش و دويدن براي رسيدن به شادي است، اما اين دويدن روي تردميلي است كه هيچ پايان و مقصدي ندارد.

از اين رو به تدريج شادي ناشي از ارتقا شغلي يا ازدواج كمرنگ شده و انسان به وضعيت روحي پيش از وقوع چنين تغييراتي باز مي گردد. با اين همه براي بهبود حالات روحي كلي و شادتر شدن انسان ها راهكارهايي با پشتوانه علمي وجود دارند كه مي توانند انسان ها را براي مدت هايي طولاني تر شاد نگه دارند:

طبيعت
براساس مطالعه اي ديگر محققان دريافتند زماني كه گروهي از دانش آموزان براي دو شب در جنگل اقامت مي كنند، نسبت به زماني كه دو شب را در شهر سپري مي كنند، ميزان كورتيزول در بدن آنها كاهش پيدا مي كند، هورموني كه معمولا از آن به عنوان نماد استرس ياد مي شود.

مشاركت در فعاليت هاي فرهنگي
نتايج پژوهشي كه درباره اضطراب ، افسردگي و رضايت از زندگي روي 50 هزار بزرگسال در نروژ انجام گرفته نشان مي دهد افرادي كه بيشتر در فعاليت هاي فرهنگي مانند حضور در كلوب هاي بازي، مشاركت دارند، كمتر دچار افسردگي و اضطراب مي شوند و در عين حال ميزان رضايت آنها از زندگي بيشتر است.

خرج كردن براي ديگران
در سال 2008 دانشمندان به 46 داوطلب پاكت هايي حاوي پول دادند و از نيمي از افراد خواستند پول ها را براي خود خرج كرده و نيمي ديگر از آن براي فعاليت هاي خيريه استفاده كنند. پيش از خرج كردن پول ها ميزان شادي داوطلبان اندازه گيري شد و در همان روز و پس از خرج شدن پول ها نيز سطح شادي اين افراد بررسي شد و نتايج به دست آمده نشان داد گروهي كه پول هاي خود را خرج خيريه كرده بودند، داراي سطح بالاتري از شادي بودند.

داوطلب شدن
بازبيني 40 مطالعه اي كه طي 20 سال گذشته انجام گرفته نشان داد داوطلب شدن نسبت به ديگر انواع فعاليت ها تاثير بيشتري بر بهبود وضعيت روحي انسان ها دارد زيرا مي تواند خطر افسردگي را كاهش داده و ميزان رضايت از زندگي را افزايش دهد. اين كار همچنين مي تواند خطر مرگ ناشي از بيماري هاي جسمي ناشي از ضعف رواني را نيز كاهش دهد.

تمرين مراقبه
مطالعات متعددي نشان داده اند مديتيشن يا مراقبه، تمركز دقيق و آرام بر لحظه حال براي دوره اي زماني مشخص، مي تواند به كاهش اضطراب و افسردگي كمك كند.

منبع: تبيان

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت