سبک زندگی فامیلا


بهار از راه مي‌رسد و باز کردن در و پنجره‌ها هر فردي را وسوسه مي‌کند تا از هواي لطيف بهاري و تنفس هواي آزاد لذت ببرد اما اين فصل هر اندازه هم به خاطر هواي بهاري‌اش روح و جسم را نوازش دهد، به خاطر وجود آلرژن‌ها، ممکن است براي افراد مستعد ابتلا به آلرژي زياد هم خوشايند نباشد البته اين بدان معنا نيست که براي در امان ماندن از گرده‌ها و آلرژن‌هاي فضاي بيرون از خانه مدام از ماسک استفاده کنيد در واقع گذاشتن ماسک در داخل و خارج از خانه خسته‌کننده است اما با استراتژي‌هاي ساده مي‌توانيد علائم آلرژي مانند، گرفتگي و آبريزش بيني، عطسه و خارش را به نقطه دوري برانيد.

غلتيدن و خوابيدن روي فرش مانند گرده گل‌ها موجب عطسه و خارش مي‌شود. خوابيدن روي فرش اتاق خواب درست مانند آن است که هشت ساعت روي يک پناهگاه پر از غبار استراحت مي‌کنيد و اين بيش از هر چيزي آلرژي را تشديد مي‌کند.

افزايش دماي هوا در بهار، رطوبت بتن يا سراميک کف خانه را تبخير مي‌کنند، اين رطوبت با غبار فرش ترکيب شده و يک سطح مطلوب را براي رشد آلرژي‌هاي شايع فراهم مي‌کند. براي تضعيف اثر آلرژي‌زايي فرش بهتر است در اين فصل از تماس مستقيم بدن با فرش جلوگيري کنيد.

نگهداري گياهان خانگي هم از عوامل ايجاد گرفتگي و آبريزش بيني، عطسه و خارش است همان‌طور که خانم‌هاي خانه‌دار به نگهداري گل و گياه خانگي در زمستان تشويق مي‌شوند اما بايد بگوييم بهار زمان مناسبي براي گذاشتن گلدان‌ها در داخل خانه نيست زيرا گل‌ها و گياهان تحريک‌کننده‌هاي شگفت‌انگيز مخاط، ريه و پوست هستند و اين به‌خاطر رشد اسپور قارچ‌هايي است که در خاک گرم و مرطوب زندگي مي‌کنند.

«آلن» استاد بيماري‌هاي گوش و حلق بيني از دانشگاه سينسينتي ايالت اوهايو مي‌گويد: گياهاني مانند «صلح ليلي» را حتماً با شروع فصل بهار از فضاي داخل خانه دور کنيد. نگهداري اين گياهان در خانه باعث تشديد حساسيت فصلي مي‌شود. گل‌ها و گياهان مصنوعي جايگزين خوبي هستند.

نصب تهويه مطبوع در خانه از ورود گرده گل‌ها و گياهان در اوايل فصل رويش، يک روش فوق‌العاده براي جلوگيري از ايجاد حساسيت و آلرژي است.

سيستم تهويه مطبوع با کاهش رطوبت در خانه براي افراد مبتلا به آلرژي مفيد است. اگر از سيستم تهويه مطبوع در خانه استفاده نمي‌کنيد قبل از ظهر پنجره‌هاي خانه را باز نکنيد زيرا هنگام صبح مقدار گرده‌ها در هوا در بالاترين ميزان قرار دارد .

همچنين «تانيا التمن» متخصص اطفال در لس آنجلس مي‌گويد: يکي از روش‌هاي هوشمند براي مبارزه با آلرژي تغيير ساعت ورزش و پياده روي است.

گياهان گلدار و درختان، صبح زود يعني بين ساعت 5 تا 10 صبح بيشترين مقدار گرده را در هوا آزاد مي‌کنند، اين گرده‌ها باعث ايجاد خارش، آبريزش و گرفتگي بيني مي‌شوند. اين متخصص توصيه مي‌کند: براي گشت و گذار، ورزش و پياده روي بعد از ظهر فرصت خوبي است تا از حساسيت فصلي فرار کنيد.

منبع : iran-newspaper.com

درباره ما

فامیلا در سال ۱۳۸۴ با هدف تکمیل سبد خانوار مشتریان ثبت گردید و با تولید انواع ماکارونی وارد عرصه مواد غذایی شد و به تدریج محصولاتی چون رب گوجه فرنگی، تن ماهی، سس کچاپ، روغن زیتون، سرکه سیب و دانه زیتون را به سبد غذایی خود اضافه کرد.

خدمات مشتریان: ۰۲۱۸۶۵۲

ایمیل: info [at] familafamily [dot] com

نقشه سایت